Dlaczego warto inwestować w kamienie?

Inwestycja powinna być przewidywalna dlatego kamienie są jedynym aktywem ( poza dziełami sztuki) których nie można spotkać na giełdzie przez co nie można spekulować ich ceną.
Wielu inwestorów wie, że np. złota 99 % obrotu światowego odbywa się na giełdzie a jedynie 1 % to transakcje fizyczne przez co jego cena w 99 % zależy od spekulacji. Obrót kamieniami w 100 % odbywa się fizycznie przez co ich cena jest łatwa do przewidzenia i dlatego też od 1960 r ceny kamieni tylko rosną.
Wiele osób dziwi fakt, że ceny kamieni nie podlegają cyklą jak ma to miejsce na rynku innych aktywów zapominając, że cykle zawdzięczamy giełdzie a ta nie występuje w świecie kamieni. Tutaj bowiem tylko fizyczny popyt i podaż wpływają na ich cenę. Ponieważ popyt stale rośnie a podaż maleje ( zasoby się wyczerpują i wiele kopalni się zamyka każdego roku ) ceny mogą tylko wzrastać. Nie ma możliwości by kamienie zaczęły tanieć gdyż koszty wydobycia i inflacja powodują, że ich ceny są także wyższe.
Ponadto kamienie mają inne cechy jakich próżno szukać u innych form inwestycji :

– mobilność – możemy wylecieć w najdalszy zakątek świata zabierając dosłownie w kieszeni marynarki kilka willi z basenami. Kamienie nie znajdują się na liście „ towary wrażliwe” jak gotówka czy złoto dlatego nikt nas nie zapyta nigdy o nie nawet gdybyśmy mieli ich bardzo dużo.

– anonimowość – w odróżnieniu od złota przy zakupie i sprzedaży kamieni nikt nas nie zapyta o Pesel.

Inwestowanie w kamienie kolorowe, które wybrać:

Warto wiedzieć które kamienie kolorowe rokują najwyższe wzrosty zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego z nich. Kamieni szlachetnych bowiem istnieje ok 50 rodzajów ale kilka z nich jest pod względem inwestycyjnym szczególnie wartych polecenia:

Szafir – Szafiry aktualnie wydobywa się w kilku miejscach na świecie, ale warto pamiętać, że to z jakiego miejsca jest dany kamień wydobywany także wpływa na jego wartość. Obecnie najdroższe szafiry pochodzą z Kaszmiru ( region pomiędzy Indiami a Pakistanem) . Tańsze, ale także bardzo poszukiwane i cenione są szafiry z Ceilonu ( Sri Lanka). Szafiry z Madagaskaru są najtańsze z tego zestawienia ale należy pamiętać, że kraj pochodzenia jest mniej istotnym czynnikiem niż kolor, niegrzanie i masa.

Za inwestycją w szafiry przemawiają takie czynniki jak:

Rozpoznawalność kamienia – chyba nie ma osoby na świecie która nie słyszałaby o szafirach z tego powodu popyt na ten kamień jest stały i duży co wpływa bezpośrednio na wzrosty ich cen.

Duże zapotrzebowanie rynku – co prawa rynek jubilerski zadowala się grzanymi szafirami i w zasadzie tylko takie oferuje, ale coraz częściej do jubilerów zgłaszają się świadome osoby i pytają o niegrzane szafiry, z tego powodu popyt stale rośnie.

Tej samej wielkości szafir może kosztować 100 dolarów lub 100 000 dolarów – jak to możliwe?

Najczęstrzym błędem przy kupowaniu kamieni kolorowych jest nieznajomość ich specyfiki. Wielu ludzi skupia się tylko na masie kamienia zapominając, że nie tylko masa stanowi o cenie kamienia.
Najważniejsze jest to czy dany kamień jest poprawiany np. poprzez grzanie czy jego barwa jest w 100% naturalna, oraz fakt jakiej klasy ma kolor.
W kamieniach kolorowych bowiem kolor jest punktem wyjścia, dalej sprawdzamy czy nie był poprawiany a masa jest na dalszym miejscu. 99 % szafirów i rubinów jest poprawianych termicznie ( grzane) a tylko 1 % ma naturalny kolor. Niestety jubilerzy nie mają obowiązku informować o tym fakcie klientów i dlatego pisząc „ naturalny szafir” nie można im niczego formalnie zarzucić. Szafir bowiem taki jest i owszem naturalny ( korund) natomiast jego kolor miał barwę żwiru rzecznego i dopiero w procesie grzania uzyskał zamierzoną barwę np. niebieską.
Dlatego by nasz kamień był inwestycyjny musi być rzadki a zatem nie grzany – co będzie potwierdzał certyfikat. Tak jak dla diamentów najlepszym certyfikatem jest GIA tak dla kamieni kolorowych szwajcarski GRS.
Następnie ważne jest jaką klasę koloru ( nasycenia) ma dany kamień i tak dla niebieskich szafirów najlepszą barwę określa się jako „Royale Blue” a dla rubinów „ Pigeons Blood”
Jeśli zatem szukamy najlepszego kamienia pod kątem inwestycji to dwa powyższe parametry powinny właśnie takimi być a następnie możemy skupić się na masie kamienia w zależności od kwoty jaką zamierzamy zainwestować. Tutaj jedynie ważne jest by nasz kamień nie miał poniżej karata.

ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ KAMIENI SZLACHETNYCH

Rubin

Najcenniejsze rubiny pochodzą z Birmy, kolejne miejsca zajmują te wydobywane w Afryce.

Rubiny uzyskały najwyższe wzrosty cen w ostatnich latach sięgające w przypadku najlepszych z nich nawet 100% rocznie. Za dwukaratowy rubin z Birmy o barwie ” gołębia krew” musimy zapłacić nawet 400 000 zł. Rozpoznawalność kamienia i kurczące się zasoby kopalni powodują, że dziś trudno określić ” sufit” cen tych kamieni.

Szmaragd

W zasadzie dostępne są z dwóch miejscach – Kolumbii ( cenniejsze) oraz Zambii. Szmaragdy z Rosji czy Brazylii w zasadzie nie pojawiają się na rynku ze względu na ich małe ilości.

Szmaragdów nikomu nie trzeba przedstawiać, ich rozpoznawalność i popularność gwarantują stabilne wzrosty cen w kolejnych latach. Z punktu widzenia inwestorskiego są one ciekawą opcją chociażby dlatego, że ich ceny są niższe niż szafirów i dużo niższe niż rubinów i mają duży potencjał wzrostu cen w kolejnych latach.

Tanzanit

Wydobywany jest od 1996 r tylko w jednym miejscu na świecie – Tanzanii.

Szacuje się, że złoża tanzanitów zostaną wyczerpane do 2024 r. Biorąc pod uwagę historię cen kamieni których złoża się wyczerpały jak np Aleksandrytów Uralskich czy Turmalinów Paraiba z Brazylii, których ceny wzrosły z ok 300 usd do 14000 usd a aleksandrytów do 30 000 usd / ct warto pomyśleć nad zakupem tanzanitów.

Kamienie te są coraz częsciej widywane także w ekskluzywnej biżuterii a prym w tym wiedzie Bvlgari.
Jeszcze pare lat temu uznawane były za „czarnego konia” dziś raczej spotyka się określenie „pewniak”

Turmalin Indigo

Występują w Afryce a Namibijskie uznawane są za najcenniejsze.
Indigo nazywane jest ” bratem bliźniakiem Paraiby Brasil). Turmaliny z wyczerpanej już kopalni w Brazylii, która zamkła się w 2008 r są obecnie niedostępne na rynku, a ich cena wśród kolekcjonerów zaczyna się od 14000 usd za karatowy kamień. Ponieważ Indigo są niemal identyczne w barwie jak Paraiba Brasil wielu jest pewnych, że ich cena będzie zbliżać się do tych z Brazylii, a obecnie za karat wystarczy zapłacić ok 2000 usd.

Aquamaryn – ultrarzadki naturalny kamień za niewielkie pieniądze.

Jednym z ciekawszych kamieni z punktu widzenia inwestorskiego i potencjału wzrostu cen jest Aquamaryn.

Kamień ten w naturalnej barwie jest z reguły blado niebieski. W biżuterii w zasadzie w 100% wykorzystuje się poprawiane sztucznie aquamaryny, aby barwa była bardziej niebieska. Znalezienie ładnie nasyconego koloru tego kamienia bez oznak grzania jest coraz częściej trudniejsze niż znalezienie niegrzanego szafiru. Ceny naturalnych kamieni mimo, że są bardzo rzadkie są nadal atrakcyjne.

Jeśli zatem chcielibyśmy zakupić do naszego koszyka kamień duży – ponad 3 ct – a nie wydać przy tym sporej sumy to Aquamaryn będzie bardzo dobrym wyborem.

Turmaliny – opcja inwestycji za mniejszą kwotę.

Jeśli planujemy zainwestowanie mniejszej kwoty to ciekawą alternatywą dla wyżej wycenianych kamieni są Turmaliny. Kamienie te występują de facto w każdym kolorze.

Ze względu na wyjątkowość barwy ( wielobarwność) wyróżniają się spośród nich Turmaliny arbuzowe ( Watermelon Turmaline). Które zdają się podbijać coraz mocniej serca amatorów kamieni szlachetnych, a światowej sławy jubilerzy coraz częściej sięgają po nie przy produkcji ekskluzywnych wyrobów.

Innym wyróżniającym się Turmalinem jest ten o barwie czerwonej, przypominającej Rubin, a mianowicie Rubelit. Czerwień jego łudząco przypomina barwę rubinu, a cena jest kilkunastokrotnie niższa, przez to został niedawno zauważony na rynku i popyt, a za nim jego cena rośnie i wydaje się, że trend ten na stałe się utrzymie.

Oczywiście jak wszystkie kamienie szlachetne także turmaliny w zdecydowanej większości są poprawiane dlatego inwestycyjnie kupujemy tylko te w 100% naturalne – to zasada od której nie może być wyjątku.

 

ZOBACZ NASZĄ OFERTĘ KAMIENI SZLACHETNYCH