Dlaczego warto inwestować w złoto?

Kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent zysku rocznie to oczywiście bardzo kusząca perspektywa. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę praktycznie zerowe oprocentowanie depozytów bankowych i wysoki wskaźnik inflacji. Potencjalne zyski to jednak niejedyny powód, dla którego warto inwestować w złoto.

Złoto idealne na kryzys

Złoto już od wieków nazywane jest tak zwaną bezpieczną przystanią dla inwestorów w czasach kryzysowych. – Odpowiadając na pytanie, czy warto inwestować w złoto w 2021, musimy pamiętać, że sytuacja gospodarcza na świecie nadal jest bardzo trudna. Mimo wzrastającej liczby osób zaszczepionych kolejne fale koronawirusa wystawiają na próbę wiele sektorów gospodarki. W wielu krajach rośnie bezrobocie i podobnie jak w Polsce wzrasta poziom inflacji. Zainteresowanie inwestowaniem w złoto raczej nie spadnie do czasu całkowitego opanowania pandemii i rozwiązania wynikających z niej problemów gospodarczych

Inwestycja w złoto jako ochrona kapitału

Z poprzednim punktem wiąże się również to, że w wielu przypadkach złoto stanowi świetną ochronę naszego kapitału. Ulokowanie naszych oszczędności w złocie będzie skutecznie chronić je przed spadkiem wartości. Złoto to obecnie jedna z niewielu form inwestowania, która chroni nasze pieniądze przed inflacją. Wskaźnik ten jest w Polsce najwyższy od lat, a spadek wartości pieniądza, przy jednoczesnym wzroście cen usług i towarów staje się coraz poważniejszym problemem. Ze względu na ochronę kapitału inwestycja w złoto jest często porównywana z inwestowaniem w nieruchomości. Na korzyść złota przemawia jednak dużo niższy próg wejścia i dużo większa dostępność tego rodzaju inwestycji.

Złoto jako dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Dywersyfikacja to jedna z najważniejszych zasad inwestowania. O tym, że większa liczba aktywów w portfelu, zmniejsza ryzyko wynikające z poszczególnych inwestycji, wie chyba nawet początkujący inwestor. Dlaczego warto inwestować w złoto w ramach dywersyfikacji? Złoto inwestycyjne będzie idealnym uzupełnieniem naszego portfolio w sytuacji, gdy inwestujemy już w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe, jak chociażby akcje czy kontrakty krótkoterminowe.

Złoto to inwestycja dla każdego

Wbrew obiegowej opinii inwestycja w złoto nie jest zarezerwowana wyłącznie dla najbardziej zamożnych. W rzeczywistości do naszej pierwszej inwestycji w złoto wystarczy nam zaledwie kilkaset złotych. Oferta produktów menniczych ze złota jest obecnie bardzo szeroka. Poza popularnymi monetami bulionowymi o wadze 1 uncji (nieco ponad 31g) w sprzedaży dostępne są również złote monety i sztabki o zdecydowanie mniejszej wadze. Możemy kupić nawet złote sztabki o wadze zaledwie 1 grama. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby w złoto inwestować regularnie nawet niewielkie kwoty. Więcej informacji na temat popularnych formatów złota inwestycyjnego dostępnych jest na stronie: https://skup.zlota.pl/zloto-inwestycyjne

Duża dostępność i łatwa zbywalność

Poza wspomnianym powyżej niskim progiem wejścia, do zalet inwestowania w złoto możemy zaliczyć również dużą dostępność i łatwą zbywalność produktów menniczych. Na polskim rynku już od lat działa kilku zaufanych dystrybutorów wysokiej jakości złotych sztabek i monet czołowych światowych mennic. Nie powinniśmy mieć również większych problemów ze sprzedażą złotych monet i sztabek. Stosunkowo łatwo potwierdzić ich autentyczność i w ten czy inny sposób znaleźć chętnego nabywcę. Najszybciej możemy oczywiście sprzedać złoto w skupie. Najlepsze ceny złota w skupie znajdziemy zwykle w punktach, które specjalizują się w obrocie metalami szlachetnymi.